کلان‌داده(بیگ‌دیتا) چه کمکی  به صنعت انرژی کرده است؟

کلان‌داده(بیگ‌دیتا) چه کمکی  به صنعت انرژی کرده است؟

بیگ دیتا (Big Data) یا کلان داده به کسب و کارها این اجازه را داده است تا حجم عظیمی از اطلاعات(ترابایت و تتابایت) را جمع آوری، ذخیره و تحلیل کنند. صنعت انرژی سال هاست که با داده‌های حجیم سرو کار داشته است و به طور منظم، حجم قابل توجهی از داده را پردازش می‌کند. فناوری‌های مربوط به بیگ دیتا، این صنعت را به طور چشم‌گیری تحت تاثیر قرار داده است. از جمله مزیت هایی که کلان داده در صنعت انرژی ایجاد کرده است می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بهینه سازی مصرف انرژی

شرکت‌ها به لطف وجود کنتورهای هوشمند که میزان مصارف مشترکین را جمع آوری می‌کند، روزانه حجم زیادی داده را به صورت در لحظه ذخیره و تحلیل می‌کنند. تجزیه و تحلیل این داده‌ها به بهینه سازی مصرف انرژی و صرفه جویی در مصرف در ساعاتی که کارمندان یا مشتریان بیشتری در ادارات حضور دارند کمک می‌کند. همچنین این تجزیه و تحلیل‌ها به شناسایی خرابی‌های احتمالی در سیستم و راه‌های بهبود تجهیزات کمک می‌کند. به علاوه از بیگ‌دیتا برای پیش‌بینی اوج مصرف انرژی و تقویت سیستم به منظور جلوگیری از قطع سرویس استفاده می‌شود.

حفظ انرژی

همه ما می‌دانیم که انرژی، دارایی است که برای همیشه دوام نمی‌آورد. بسیاری از پیشرفت‌ها در فناوری‌های گوناگون به منظور ارائه راهکارهایی در جهت حفظ انرژی نظیر استفاده از انرژی های تجدیدپذیر یا ابداع روش‌هایی برای استفاده مجدد از انرژی‌ و یا یافتن منابع مازاد انرژی، شکل گرفته است، اما هنوز هم نیاز زیادی به حفظ انرژی محدودی که داریم وجود دارد. کلان داده را می توان در جهت حفظ بهتر منابع انرژی که حیاتی هستند مورد استفاده قرار داد. بنابراین تجزیه و تحلیل داده های عظیم در صنعت انرژی  برای یافتن راه های موثر مختلف برای حفظ انرژی و همچنین ابداع روش‌های جدید برای تولید انرژی به کار می‌رود.

تحلیل ریسک ها و فرصت ها

کلان داده برای حل مشکلات پیچیده کسب و کار نظیر اتخاذ تصمیمات استراتژیک سرمایه گذاری استفاده می‌شود. شرکت‌های انرژی از تحلیل‌های پیشرفته برای فیلترکردن داده‌های جمع‌آوری شده توسط سنسورها در جهت تصمیم گیری‌های کلان  استفاده می کنند. این داده ها به ارزیابی تقاضای بازار و دست‌یابی به بینش‌های عمیق درون داده‌ها کمک می‌کند. همچنین تحلیل داده‌ها به پیش بینی قیمت‌ها کمک کرده و سبب شده تا شرکت ها بتوانند مدل عملیاتی خود را برای رویارویی با چالش ها تغییر دهند. کلان داده ها در پلتفرم ابری امکان پشتیبان گیری از داده ها را فراهم میسازد و از ازدست رفتن داده‌ها در آینده جلوگیری می‌کند.

تجمیع داده ها

همان طور که میدانیم ‌قبل از تجزیه و تحلیل داده‌ها ابتدا باید به تعریف مساله توجه کنیم. در بخش انرژی مسائل و مشکلات زیادی وجود دارد، نظیر پیش‌بینی تقاضای تولید، افزایش کارایی، بهینه‌سازی فرایند بهره برداری و … . در صنعت انرژی داده‌های عظیم زیادی وجود دارد. ابزارهای تجزیه و تحلیل کلان داده برای هماهنگی و تمجیع و ایجاد یک کسب و کار داده محور شکل گرفته اند. استفاده درست و دقیق از این ابزارها، شرکت ها را در رویارویی با مسائل پیش رو یاری می‌دهد.

بهبود تجربه مشتریان و افزایش تعامل

کسب و کار مبتنی بر داده دیگر یک مزیت برای شرکت های انرژی محسوب نمی‌شود و به یک ضرورت در این صنعت تبدیل شده است. با استفاده از تجزیه و تحلیل داده‌ها، شرکت های حوزه انرژی می توانند در محیط های بسیار شخصی سازی شده، با مشتریان خود در تعامل باشند که این امر سبب افزایش رضایت مشتریان، ارتقای محصولات جدید و کاهش هزینه خدمات خواهد شد.

بهبود کارایی و نظارت

تولیدکنندگان انرژی می توانند بازار را با استفاده از شاخص‌های کلیدی(KPI) به صورت آنی و درلحظه پیش بینی کرده و به نیازها به سرعت پاسخ دهند. با استفاده از الگوریتم‌های منطقی در حوزه هوش مصنوعی می‌توان در این صنعت حجم زیادی از داده را تحلیل کرد که همین مطلب سبب ایجاد استراتژی‌های تجاری موثرتری برای صنایع گاز و برق شده است. همچنین کلان داده، نظارت و نگه‌داری تجهیزات را بهبود بخشیده و سبب کاهش ساعات تولید شده است. سرمایه گذاری بر داده‌ها در صنعت انرژی امکان نظارت بر کلیه عملیات‌ها را ممکن ساخته  و از ایجاد فاجعه و یا خرابی سیستم‌ها در آینده جلوگیری می‌کند.

نویسنده: فاطمه چلونگر

1 نظر در “کلان‌داده(بیگ‌دیتا) چه کمکی  به صنعت انرژی کرده است؟

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.