تکنولوژی‌هایی که جهان را متحول خواهند کرد

تکنولوژی‌هایی که جهان را متحول خواهند کرد

هوش مصنوعی و یادگیری ماشین

هوش مصنوعی که از آن به عنوان شبیه سازی هوش انسان در ماشین‌ها یاد می‌شود به مهم‌ترین فناوری روز دنیا تبدیل شده است. این فناوری به حل مشکلات حیاتی در زمینه حمل و نقل، سلامت و مراقبت های بهداشتی(نظیر تشخیص سرطان های گوناگون(و صنعت خرده فروشی کمک کرده است. همچنین هوش مصنوعی به کمک اینترنت آمده است و این فناوری در تمام بخش‌ها از تشخیص گفتار گرفته تا فیلتر کردن ایمیل‌های هرزنامه استفاده شده است.

اما همچنان نگرانی‌هایی در رابطه با این فناوری وجود دارد. برای مثال ساخت سلاح‌های خودمختار، هواپیماهای بدون سرنشین و سیستم‌های دفاعی موشکی یا ساخت ویدئوهای فیک و جعلی آینده‌ی ترسناکی را رقم خواهد زد که باید مدیریت و کنترل شوند.

همچنین فناوری یادگیری ماشین به عنوان زیرمجموعه  هوش مصنوعی علمی است که با استفاده از الگوریتم های مختلف یک مدل ریاضی براساس داده های نمونه یا داده های آموزش ایجاد کرده تا ماشین با استفاده از این داده ها قدرت یادگیری داشته و بتواند در مورد مسائل مختلف تصمیم گیری کرده یا پیش بینی هایی را انجام دهد.

 

 

محاسبات کوانتومی

شرکت ها و کشورها میلیاردها دلار برای بخش تحقیق و توسعه محاسبات کوانتومی سرمایه گذاری کرده اند، چرا که معتقدند این فناوری سبب ایجاد تغییر و تحولات شگرفی در زمینه‌های گوناگون از جمله شیمی، حمل و نقل، طراحی مواد،  امور مالی، هوش مصنوعی و موارد دیگر خواهد شد. این فناوری درحال نشان دادن وعده‌هایی است که محققین در دهه‌های قبل اذعان داشته‌اند. برای مثال در سال ۲۰۱۹ گوگل یک پردازنده کوانتومی را به نام Sycamore  طراحی کرد که تسک مورد نظر را در ۲۰۰ثانیه انجام داد این درحالی است که براساس تخمین گوگل انجام این کار حدود ۱۰۰۰ سال در سریع ترین ابررایانه دنیا طول می‌کشید.

 

 

اینترنت اشیا

این فناوری به تعداد روزافزون دستگاه‌ها و اشیا متصل به اینترنت اشاره دارد. چنین دستگاه‌هایی دائما در حال جمع آوری و انتقال داده‌ها هستند و به رشد بیگ‌دیتا و هوش مصنوعی کمک می‌کند. در همین رابطه شاید نام تکنولوژی فضاهای هوشمند و مکان‌های هوشمند را شنیده باشید. این فناوری به این معنی است که فضاهای فیزیکی مانند خانه ها، محل کار، و حتی کل شهر به طور فزاینده‌ای به هم متصل شده و شهر هوشمند را به وجود می آورد.

 

بیگ‌دیتا(BigData)

بیگ دیتا به رشد تصاعدی داده‌ها در دنیای ما اشاره دارد که روزانه با سرعت زیاد و تنوع و پیچیدگی زیاد تولید شده و پردازش آن‌ها با روش‌های سنتی سخت و دشوار است. به لطف تجزیه و تحلیل افزوده (تجزیه و تحلیل‌های بسیار پیشرفته داده‌ها، که اغلب با تکنیک های هوش مصنوعی تقویت می شود)، اکنون می‌توانیم جریان‌های بسیار پیچیده و متنوعی از داده‌ها را درک کنیم و با آنها کار کنیم.

 

بلاکچین

در یک تعریف کلی، می‌توانیم بگوییم بلاکچین یک دفتر کل توزیع شده، غیرمتمرکز و اشتراکی است که به صورت زنجیره‌ای از سوابق بنام بلاک ساخته شده است. هر بلاک در این زنجیره، مسئول ذخیره‌سازی نوعی از اطلاعات (مانند سوابق معاملات) است. بلاکچین با توجه به ساختار طراحی شده‌اش به قدرت پردازش بالاتری نسبت به محاسبات داده‌های معمولی نیاز دارد. طراحی بلاک چین بر اساس رمزنگاری تعریف شده است و رمزگذاری و رمزگشایی داده‌ها طبیعتاً یک امر پرهزینه است. امروزه کامپیوترها به لطف پردازنده‌های مدرن توسعه یافته از قدرت پردازش بیشتری برخوردارند که این امر منجر به رشد تقاضا برای استفاده از این فناوری شده است.

این روش فوق امن برای ذخیره، احراز هویت و محافظت از داده‌ها می تواند بسیاری از جنبه‌های کسب و کارها  را متحول کند – به خصوص وقتی صحبت از تسهیل تراکنش‌های قابل اعتماد باشد.

 

رایانش ابری

درواقع ذخیره سازی مبتنی بر ابر به جای ذخیره و نگه داری فایل‌ها بر روی هارد دیسک اختصاصی یا ذخیره سازی به صورت لوکال، امکان ذخیره سازی در پایگاه داده را از راه دور فراهم می‌کند. با استفاده از رایانش ابری، می‌توانید در زمان و مکان دلخواه فقط با استفاده از اتصال به اینترنت به داده‌ها و برنامه‌ها نرم‌افزاری دسترسی داشته باشید.

شرکت‌ها به‌جای داشتن زیرساخت‌های محاسباتی یا مراکز داده خود، می‌توانند با استفاده از سرویس‌های ابری، به هرچیزی از برنامه‌های کاربردی گرفته تا فضای ذخیره‌سازی دسترسی داشته باشند. از مزیت های این فناوری می توان به مقرون به صرفه بودن و کاهش هزینه ها، افزایش بهره وری، سرعت ،کارایی و افزایش عملکرد و امنیت اشاره کرد.

 

 

دوقلوهای دیجیتال(Digital twins)

دوقلوهای دیجیتال یک کپی دیجیتالی از یک شیء فیزیکی واقعی، محصول، فرآیند یا اکوسیستم است. این فناوری نوآورانه به ما اجازه می‌دهد تا تغییرات و تنظیماتی را امتحان کنیم که برای آزمایش روی جسم واقعی بسیار گران یا خطرناک است.

 

پردازش زبان طبیعی

این فناوری که به ماشین‌ها اجازه می‌دهد زبان انسان را بفهمند، نحوه تعامل انسان‌ها با ماشین‌ها را به‌طور چشمگیری تغییر داده است

 

چت بات‌ها(chatbots) و رابط‌های صوتی

اگر بخواهیم مثالی بزنیم نمونه‌ای ازاین فناوری ربات‌هایی مانند الکسا(Alexa)، سیری(Siri) و چت بات هایی هستند که روزانه با آن ها در ارتباط هستیم. بسیاری از ما در حال حاضر کاملاً عادت کرده‌ایم تا با صحبت کردن یا تایپ درخواست خود با ماشین‌ها ارتباط برقرار کنیم. در آینده، کسب‌وکارهای بیشتری از طریق رابط‌های صوتی و ربات‌های گفتگو با مشتریان خود تعامل خواهند داشت.

 

وسایل نقلیه خودران

این دهه را می توان دهه شکوفایی ماشین‌های خودران دانست به طوری که انتظار می رود هر نوع وسیله‌ی نقلیه‌ی خودران از اتوموبیل گرفته تا تاکسی‌های خودران و حتی کامیون‌ها و کشتی‌های خودران واقعا به صورت خودمختارعمل کرده و از لحاظ تجاری نیز قابل عرضه باشد.

نسل پنجم تکنولوژی ارتباطات بی سیم یا اینترنت 5G کمک شایانی به این فناوری کرده است به طوری که یک شبکه بی سیم با سرعت بسیاربالاتر، هوشمند تر و پایدارتری را عرضه کرده است و سبب رشد بیشتر در زمینه‌ی اشیا متصل به هم و جریان داده‌ها به صورت بلادرنگ و درلحظه شده است.

 

خلاقیت مشترک ماشین و طراحی تقویت شده(augmented design)

به لطف هوش مصنوعی، ماشین‌ها می‌توانند کارهای زیادی از جمله خلق آثار هنری و طراحی‌های خارق العاده ای را انجام دهند. امید می رود تا در کارهایی نظیر طراحی و فرایندهای خلاقانه در آینده همکاری‌های ماشین و انسان بیش تر و بیش‌تر شود.

 

خودکار سازی فرایندها با استفاده از ربات‌ها

این فناوری برای خودکارسازی فرایندهای کسب و کار ساختاریافته و تکراری استفاده می شود و سبب شده تا کارگران انسانی از کارهای تکراری فاصله گرفته و برروی کارهای پیچیده‌تر و ارزشمندتر تمرکز کنند.

این امر موجب حرکت صنعت به سمت خودکار سازی و به وجود آمدن تحولات عظیم در این عرصه شده است.

 

شخصی سازی انبوه

شخصی سازی انبوه توانایی ارائه محصولات و خدمات به صورت بسیار شخصی سازی شده در مقیاس انبوه است. شاید اصطلاح(micro-moments) را شنیده باشید. این اصطلاح به معنای پاسخ به نیازهای مشتری در لحظه مناسب است. فناوری‌هایی نظیر هوش مصنوعی و بیگ دیتا و تجزیه و تحلیل‌های پیشرفته داده به کمک این تکنولوژی آمده است تا در عصری که همه چیز به سمت رضایتمندی هر چه بیشتر مشتری پیش می رود، سازمان‌ها بتوانند رقابتی تر عمل کنند.

 

پهبادها و وسائل نقلیه بدون سرنشین

این نوع از هواپیماها که از راه دور یا به صورت خودکار هدایت می شوند چهره عملیات های نظامی را تغییر داده اند. شاید بیشتر در این حوزه بوده است که نام این فناوری به گوش ما خورده است اما باید بدانیم که تاثیر این فناوری در حوزه‌های گوناگون نظیر ماموریت های جستجو ونجات، آتش نشانی و حمل ونقل بسیار زیاد خواهد بود به طوری که هر یک از این بخش ها را دگرگون خواهد کرد.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.